Top
Sık Sorulan Sorular – Excel E-Fatura
6392
post-template-default,single,single-post,postid-6392,single-format-quote,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.5,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Sık Sorulan Sorular

  1. EXCELEFATURA hangi tür faturaların XLSX formatına dönüştürülmesini sağlamaktadır?

Gelen/Giden E-Faturalar ve Giden E-Arşiv Faturaların içerikleri XLSX formatında listelenmektedir.

  1. EXCELEFATURA hangi başlıklar altında E-Faturadaki bilgileri sınıflandırılmaktadır?

E-Faturalarda yer alan bilgiler aşağıdaki başlıkların altında listelenmektedir.

Faturanın TarihiFaturanın Sıra No’suAdı – Soyadı / UnvanıVergi Kimlik Numarası / TC Kimlik NumarasıSatılan Mal ve/veya Hizmetin CinsiSatılan Mal ve/veya Hizmetin MiktarıSatılan Mal ve/veya Hizmetin KDV Hariç TutarıKDV’siKDV OranıDöviz TürüDöviz KuruGGB Tescil No’su (Alış İthalat İse)Hesaplanan KDV TevkifatBelgenin İndirim Hakkının Kullanıldığı KDV DönemiGTİP NOKap NoKap AdetEşya/Kap Cinsi
                  
  1. EXCELEFATURA’dan kimler yararlanabilir?

EXCELEFATURA’dan E-Fatura içeriğine erişmek isteyen herkes yararlanabilir.

Örneğin; Bağımsız Denetim Kuruluşlarının fatura içerik kontrolü ve tutar kontrolü yapmasını hızlandırabilir, Mali Bilirkişiler için; E-Fatura içeriklerine hızlıca erişme ve ilgili Mahkemeye detaylı rapor hazırlamasına yardımcı olabilir.

  1. EXCELEFATURA’nın KDV İade Listelerine uyumlu formatta listeleme yapmakta mıdır?

EXCELEAFATURA’nın sağladığı rapor İndirilecek KDV Listesi ve Satış Listesi ile uyumludur.

İndirilecek Listenin oluşturulması için Gelen E-Faturaları “Fatura Bazlı” ardından “Alış Faturası” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir. Ancak; İade hesabında miktar hareketlerinin detaylı olarak belirlenmesi ve KDV iadesinin fazla ve yersiz iadeye mahal vermemesi için; Alış Faturalarının Satır Bazlı dönüştürülmesi sizlere katkı sağlayacaktır.

Satış Listesinin oluşturulması için; Giden E-Faturaları iade türüne göre “Satır Bazlı” veya “Fatura Bazlı” seçilmesinin ardından “Satış Faturası” seçeneği işaretlenecektir.

  1. EXCELEFATURA KDV İadesi tutarını hesaplamakta mıdır?

EXCELEFATURA sadece E-Faturaların detay ve tutar bilgilerini vermektedir. KDV iade hesabı yapmamaktadır.

  1. EXCELEFATURA’nın sağladığı raporlar ile E-Fatura Entegratörlerinden sağlanan rapor arasından ne gibi farklılık vardır?

EXCELEFATURA’nın sağladığı en önemli katkı E-Fatura içeriklerinin E-Fatura içeriğini kontrol edeceği kişiye sunmasıdır. Genel olarak E-Fatura Entegratörlerinde E-Fatura Bilgilerini içeriğine yer verilememektedir. Bu bağlamda genel olarak E-Fatura Entegratörlerinin sağladığı bilgiler ile EXCELEFATURA’nın sağladığı bilgiler aşağıdaki gibidir:

TürlerEntegratör FirmalarıExcel E-Fatura
Fatura NumarasıGösteriyorGösteriyor
Fatura TarihiGösteriyorGösteriyor
Firma UnvanıGösteriyorGösteriyor
Firma Vergi NumarasıGösteriyorGösteriyor
Fatura TutarıGösteriyorGösteriyor
Fatura KDVGösteriyorGösteriyor
Alınan/Satılan Mal ve Hizmetin Cinsi (Satır ve Fatura Bazlı)GöstermiyorGösteriyor
Alınan/Satılan Mal ve Hizmetin Miktarı (Satır ve Fatura Bazlı)GöstermiyorGösteriyor
İhraç Edilen Ürün Kap Bilgisi (Satır ve Fatura Bazlı)GöstermiyorGösteriyor
İhraç Edilen Ürün Ambalaj Bilgisi (Satır ve Fatura Bazlı)GöstermiyorGösteriyor
İhraç Edilen Ürün GTIP Numarası (Satır ve Fatura Bazlı)GöstermiyorGösteriyor
  1. E-Faturaların XML formatını nasıl indirebilirim?

Firmanızın kullanmış olduğu E-Fatura Entegratör Portalına giriş yaptıktan sonra Gelen/Giden E-Fatura alanında XLSX formatına dönüştüreceğiniz E-Faturaları belirleyip XML formatını seçiniz. Eğer XML formatında indirme mevcut değilse; E-Faturaları Zarf formatında indiriniz. Ardından Zarfların içerisindeki XML dosyalarını farklı bir klasöre aktarmayı sağlayabilirsiniz.

  1. EXCELEFATURA’da kontör tüketim hesabı nasıl yapılmaktadır?

EXCELEFATURA’da her 1 fatura 1 Kontördür. Excel E-Fatura sisteminin dönüşümü yaptığı e-fatura miktarı kadar kontör hesabı yapılmaktadır.

  1. EXCELEFATURA’da yanlış çıktı formatını seçtim ne yapacağım?

İlgili durumu tarafımıza e-posta ile iletmeniz halinde, ekibimiz sizlerin isteği üzerine uzak masaüstü bağlantısı ile bilgisayarınıza bağlanıp aynı türden faturaların mükerrer raporlanıp raporlanmadığını teyit edecektir. Eğer mükerrer çıktı formatı seçildiğini tespit ederlerse, sehven harcanan kontörler hesabınıza aktarılacaktır.

  1. EXCELEFATURA’ya aktarılan E-Faturaların veri güvenliği nasıl sağlanmaktadır?

EXCELEFATURA tarafınızca dönüşümü sağlanan E-Fatura XML’lerini herhangi bir şekilde saklamamaktadır. E-Fatura XML’lerin XLSX formata dönüşmesi ile veriler silinmektedir. Sizlerin çıktı aldığı XLSX formatındaki veriler, sizlerin tekrar indirebilmeniz amacıyla 24 saat EXCELEFATURA portalında tutulmaktadır. 24 saatin ardından XLSX dosyası kalıcı olarak silinmektedir.

Excel E-Fatura Temsilcisi

En Kısa Süre İçerisinde Geri Dönüş Sağlanır.